فیلتر کربن پودری چیست و چگونه کار می کند؟

فیلتر کربن پودری چیست و چگونه کار می کند؟

دوشنبه 10 شهریور ماه 1399


در یک دستگاه تصفیه آب زیرسینکی فیلتر کربن پودری دومین فیلتر پس از فیلتر الیافی می باشد.

این فیلتر کلر و محصولات جانبی، ذراتی مانند رسوب ، طعم ، رنگ وبو  و مواد شیمیایی آلی را در آب از بین می برد. اما مواد معدنی ، نمک و فلزات می توانند از داخل این فیلتر عبور کنند.

فیلترهای کربن فعال که گاهی به آنها فیلترهای زغال سنگ گفته می شود حاوی قطعات کوچک کربن به صورت دانه ای یا بلوک هستند. فقط 4 گرم کربن فعال دارای مساحتی معادل یک زمین فوتبال (6400 متر مربع) است. این سطح وسیع به فیلترهای کربن فعال اجازه می دهد تا در جذب آلاینده ها و مواد دیگر بسیار موثر باشند.

وقتی آب از فیلترهای کربن فعال عبور می کند ، مواد شیمیایی به کربن می چسبند و در نتیجه آب خالص تری تولید می شود. اثربخشی فیلتر به جریان و دمای آب بستگی دارد.

 

معمولا دو نوع فیلتر کربن پودری وجود دارد:

     -- فیلترهای ساده هوزینگی که به راحتی درون محفظه فیلتر تصفیه آب قرار می گیرند.

     -- فیلتر های خطی inline که در آن کربن و محفظه فیلتر به شکل یکپارچه است و در مسیر آب قرار داده می شود.

 جنس کربن فعال معمولا از پوسته ی نارگیل ، گردو یا پسته است که ثابت شده بهترین بازده وسازگاری با بدن را دارد. نوع دیگراز جنس چوب یا زغال سنگ است و به عنوان بلوک کربن فعال یا گرانول به فروش می رسد. کربن های نامرغوب اگرچه قیمت پایینی دارند، اما هیچ جذبی نداشته و مواد آزاد شده از آنها برای سلامتی خطر دارد.

 

چه زمانی باید این فیلتر تعویض شود؟

بسته به نوع میزان مصرف و سطح آلاینده ها در آب هرمحدوده شهری دارد.اما معولا این فیلتر تا شش ماه قابل استفاده است و بعد از آن اید تعویض شود.

هر چه زمان تعویض این فیلتر به تاخیر بیفتد باعث آسیب رساندن به فیلترهای بعدی  از جمله فیلتر ممبران میگردد.

 

آیا فیلترهای کربن ویروس ها را از بین می برند؟

فیلترهای کربن ویروس ها و سایر باکتری های کوچکتر را از بین نمی برند. از آنجا که فیلترهای کربن در از بین بردن آلاینده های غیر آلی محلول یا برخی از فلزات سنگین چندان موفق نیستند ، از این رو بعضی مواقع در ترکیب با سایر سیستم های تصفیه آب مانند اسمز معکوس یا فیلترهای آب UV استفاده می شوند.

 

فیلتر اسمز معکوس یا فیلتر کربن کدام یک بهتر است؟

فیلتراسیون کربن در از بین بردن طعم و بوی کلر بسیار عالی است. همچنین در گرفتن ذرات بزرگ نیز کارخود را به خوبی انجام می دهد. از طرف دیگر اسمز معکوس تقریباً هر چیزی را از آب شما حذف می کند و عملکرد بهتری دارد تا از رسوب زودرس غشا جلوگیری کند.