فیلتر سدیمت چیست و چگونه کار می کند؟

فیلتر سدیمت چیست و چگونه کار می کند؟

شنبه 1 شهریور ماه 1399

 

فیلتر رسوب گیر(الیافی)به عنوان اولین فیلتر در دستگاه های تصفیه آب زیرسینکی مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این فیلتر از مواد پلی پروپیلن است .نام مخفف این فیلتر PP می باشد. وظیفه اصلی این فیلتر تصفیه فیزیکی آب شامل جذب گل و لای،خاک، شن و ماسه، جلبک و لجن، رسوب و ذرات معلق جامد درون آب و  زنگ زدگی از لوله‌های فرسوده  آب است.

همانطور که گفته شد کدورت موجود در اثر وجود مواد جامد معلق در آب از طریق این فیلتر از بین می رود و باعث می ود آب زرد رنگ ، نارنجی یا قهوه ای روشن تبدیل شود.

عملکرد فیلتر رسوبی به چه صورت است؟

روش تصفیه و عملکرد در این فیلتر به این صورت است که آب با فشار بالایی وارد فیلتر می شود و با گذر از دیواره آن ، ذرات و ناخالصی ها در فیلتر باقی می ماند و اجازه عبور پیدا نمی کنند.کیفیت این تصفیه به جنس و دقت فیلتر الیافی وابسته است. فیلتر الیافی تصفیه آب در دقت های ۱ و 5 و ۱۰ میکرون موجود است.عموما این فیلتر ها در ابعاد استاندارد تولید می شوند تا با هر دستگاه تصفیه آب زیرسینکی و رومیزی سازگار باشند.معمولا از دو نوع فیلتر الیافی استفاده می شود:

     1- فیلتر های الیافی ساده که داخل هوزینگ (محفظه فیلتر) قرار می گیرند.

    2- فیلتر های خطی inline که محفظه روی خودشان تعبیه شده است.

کاربرد فیلتر رسوب گیر چیست؟

استفاده در رستوران ها و کافی شاپ ها برای بهتر کردن کیفیت غذا و انواع نوشیدنی ها ، برای بالابردن طول عمر وسایل خانه از قبیل شیرآلات سرویس های بهداشتی و حمام ،ماشین های ظرفشویی و لباسشویی با حذف رسوبات از آب

هنگام خرید فیلتر رسوبی به چه نکاتی باید دقت کرد؟

   1-کیفیت موادسازنده فیلتر که حتما باید دارای استاندارد مواد خوراکی باشد.

   2- جنس فیلتر باید بصورت چندلایه تولید شده باشد.

   3-میزان دقت و تراکم بافت فیلتر

   4- دارا بودن استانداردهای لازم مانند NSF و WaterQuality و FDA و...

چه زمانی باید فیلتر رسوب گیر را تعویض کنیم ؟

عمر این فیلتر وابسته به محل سکونت ، کیفیت آب ورودی ، جنس فیلتر و میزان استفاده از دستگاه می باشد.ولی عموما این فیلتر هر 3 تا 6ماه یکبار باید تعویض گردد .یکی از راه های شناسایی زمان تعویض فیلتر کاهش فشار آب شیر به علت جرم و رسوب بالا می باشد.هر چه زمان تعویض این فیلتر به تاخیر بیفتد باعث آسیب رساندن به فیلترهای بعدی میگردد.از این رو این فیلتر تاثیر بسزایی در افزایش عمر دستگاه تصفیه آب خانگی را دارا می باشد.