بالابردن سیستم ایمنی بدن و تصفیه هوا

چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم؟

دوشنبه 12 آبان ماه 1399

سیستم ایمنی را بهبود می بخشد

سیستم ایمنی بدن به مبارزه با ارگانیسم های بیماریزا مانند باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها کمک می کند واز بیمار شدن ما جلوگیری می کند. قدرت سیستم ایمنی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

 

افراد مبتلا به بیماری هایی مانند HIV / AIDS و سرطان سیستم ایمنی ضعیفی دارند. این باعث می شود در معرض بسیاری از بیماری ها قرار بگیرند. به همین دلیل به راحتی بیمار می شوند. خبر خوب این است که شما می توانید با استفاده از دستگاه تصفیه هوا  سیستم ایمنی بدن خود را بهبود بخشید.

 

دستگاه تصفیه هوا می تواند مواد سمی را از هوا خارج کند. در صورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا سیستم ایمنی بدن شما با بسیاری از بیماری ها که علت اصلی ایجاد آنها هوای آلوده می باشد مبارزه نخواهد کرد و این عمل سیستم ایمنی شما را تقویت می کند.در این صورت شما فقط باید رژیم غذایی مناسب خود را ادامه دهید. در اینجا به ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا اشاره خواهیم کرد.

 

در پایان این مقاله ، می توانید در مورد چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن خود بیشتر بدانید؟

 

چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم؟

 

راه های مفیدی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری ها وجود دارد

 

چگونه می توانید سیستم ایمنی بدن خود را بهبود ببخشید؟ به طور کلی ، سیستم ایمنی بدن شما کار برجسته ای در دفاع از شما در برابر میکروارگانیسم های بیماریزا انجام می دهد. اما گاهی اوقات از کار می افتد: یک میکروب با موفقیت به شما حمله کرده و شما را بیمار می کند. آیا امکان مداخله در این روند و تقویت سیستم ایمنی بدن شما وجود دارد؟ اگر رژیم خود را بهبود ببخشید چه تاثیری دارد؟ چرا باید ویتامین های خاص یا داروهای گیاهی مصرف کنید؟

 

برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

ایده تقویت ایمنی بدن جمله ای فریبنده است ، اما توانایی انجام آن به چندین دلیل دست نیافتنی است. سیستم ایمنی بدن دقیقاً همین است - یک سیستم ، نه یک موجود واحد. برای عملکرد خوب ، به تعادل و هماهنگی نیاز دارد. هنوز موارد زیادی وجود دارد که محققان در مورد پیچیدگی ها بدن و سیستم ایمنی مطلع نیستند.در حال حاضر ، هیچ ارتباط مستقیمی از نظر علمی بین سبک زندگی و افزایش عملکرد ایمنی بدن وجود ندارد.

 

اما این بدان معنا نیست که تأثیرات سبک زندگی بر سیستم ایمنی بدن موثر نیست و نباید مورد مطالعه قرار گیرد. محققان در حال بررسی تأثیر رژیم غذایی ، ورزش ، سن ، استرس روانی و سایر عوامل بر پاسخ ایمنی ، چه در حیوانات و چه در انسان هستند. در این میان ، استراتژی های عمومی برای زندگی سالم روش خوبی برای شروع بالا بردن سیستم ایمنی بدن شما است.

راه های سالم برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما

اولین قدم شما انتخاب سبک زندگی سالم است. پیروی از دستورالعمل های عمومی مربوط به سلامتی بهترین گامی است که می توانید در جهت حفظ و تقویت طبیعی سیستم ایمنی بدن خود بردارید. هر قسمت از بدن شما ، از جمله سیستم ایمنی بدن شما ، در صورت محافظت در برابر حملات محیطی و تقویت توسط استراتژی های زندگی سالم مانند موارد زیر ، عملکرد بهتری دارد:

1-سیگار نکشید

2- رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات داشته باشید.

3- به طور منظم تمرین کنید.

4- وزن طبیعی داشته باشید.

5- اگر الکل می نوشید ، فقط در حد متوسط بنوشید.

6- خواب کافی داشته باشید.

7-برای جلوگیری از عفونت اقداماتی مانند شستن مداوم دست ها و پختن کامل گوشت ها انجام دهید.

8- سعی کنید استرس را به حداقل برسانید.

مصونیت در عمل. یک سیستم ایمنی سالم می تواند پاتوژن های مهاجم را همانطور که در بالا نشان داده شده شکست دهد .(پیکان ها را ببینید).

 

ایمنی را به روش سالم افزایش دهید

بسیاری از محصولات موجود در قفسه های فروشگاه ادعا می کنند که ایمنی را تقویت یا حمایت می کنند. اما مفهوم تقویت ایمنی از نظر علمی چندان معنی ندارد. در حقیقت ، افزایش تعداد سلول های بدن شما - لزوما چیز خوبی نیست. به عنوان مثال ، ورزشکارانی که درگیر "دوپینگ " می شوند - خون را در سیستم خود پمپاژ می کنند تا تعداد سلولهای خون خود را افزایش داده و عملکرد خود را بالا ببرند – این امر ممکن است منجر به  سکته مغزی شود.

 

تلاش برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما مسئله ای پیچیده است زیرا انواع مختلفی از سلول ها در سیستم ایمنی بدن وجود دارد که به بعضی از میکروب ها و ویروس ها پاسخ نمی دهند. کدام سلول ها را باید تقویت کنید؟ تاکنون دانشمندان پاسخ را نمی دانند. آنچه شناخته شده است این است که بدن به طور مداوم سلولهای ایمنی تولید می کند و سلولهای اضافی خود را از طریق یک روند طبیعی به نام مرگ سلولی از بین می برد. هیچ کس نمی داند که سیستم ایمنی بدن برای عملکرد در سطح مطلوب خود به چه تعداد سلول یا بهترین ترکیب سلول ها نیاز دارد.

 

سیستم ایمنی و سن

با افزایش سن ، توانایی سیستم ایمنی بدن کاهش می یابد ، که به نوبه خود به عفونت های بیشتر و سرطان در بدن منجر می شود. با افزایش امید به زندگی در کشورهای پیشرفته ، بروز بیماری های وابسته به سن نیز افزایش می یابد.

 

در حالی که برخی از افراد به سن سالم می رسند ، نتیجه بسیاری از مطالعات این است که ، در مقایسه با افراد جوان ، افراد مسن بیشتر به بیماری های عفونی مبتلا می شوند و حتی مهمتر از آن ، احتمال مرگ بر اثر آنها وجود دارد. عفونت های تنفسی ، آنفلوانزا ، ویروس COVID-19 و به ویژه ذات الریه عامل اصلی مرگ و میر در افراد بالای 65 سال در سراسر جهان است. هیچ کس به طور قطعی نمی داند که چرا این اتفاق افتاده است.

 

کاهش پاسخ ایمنی به عفونت ها با پاسخ افراد مسن به واکسن نشان داده شده است. به عنوان مثال ، مطالعات انجام شده بر روی واکسن آنفلوانزا نشان داده است که برای افراد بالای 65 سال ، این واکسن در مقایسه با کودکان سالم (بالای 2 سال) اثر کمتری دارد. اما علیرغم کاهش کارایی ، واکسیناسیون آنفلوانزا درمقایسه با عدم واکسیناسیون میزان بیماری و مرگ را در افراد مسن به طور قابل توجهی کاهش داده است.

 

به نظر می رسد ارتباطی بین تغذیه و ایمنی در افراد مسن وجود دارد. نوعی سو تغذیه که به طور شگفت انگیزی حتی در کشورهای ثروتمند نیز رایج است به عنوان " تغذیه ریز مغذی ها" شناخته می شود. سوتغذیه ریز مغذی ها ، که در آن فرد کمبود برخی ویتامین های اساسی و مواد معدنی کمیاب را دارد که از رژیم غذایی به دست می آید یا از طریق آن تکمیل می شود ، می تواند در افراد مسن رخ دهد. افراد مسن تمایل به خوردن کمتری دارند و اغلب تنوع کمتری در رژیم های غذایی دارند. یک سوال مهم این است که آیا مکمل های غذایی به افراد مسن کمک می کنند تا سیستم ایمنی سالم تری داشته باشند. افراد مسن باید این سوال را با پزشک خود در میان بگذارند.

 

 

برخی شواهد نشان می دهد که کمبودهای مختلف ریز مغذی ها - به عنوان مثال ، کمبود روی ، سلنیوم ، آهن ، مس ، اسید فولیک و ویتامین های A ، B6 ، C و E – سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد.

 

بنابراین ، چه کاری می توانید انجام دهید؟ اگر شک دارید که رژیم شما همه نیازهای ریز مغذی شما را تأمین می کند ( مثلاً سبزیجات را دوست ندارید ) مصرف یک مکمل روزانه مولتی ویتامین و مواد معدنی ممکن است برای شما مناسب باشد.

 

با گیاهان و مکمل ها ایمنی را بهبود ببخشید؟

وارد یک فروشگاه یا داروخانه می شوید ، بطری های قرص و داروهای گیاهی پیدا خواهید کرد که ادعا می کنند "از ایمنی بدن شما حمایت می کنند" یا" سلامت سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند " اما تاکنون این موارد اثبات نشده است .این دارو ها و مکمل فقط باعث عملکرد بهتر بدن می شوند.

سلب مسئولیت:

هیچ محتوایی در این سایت ، صرف نظر از تاریخ ، هرگز نباید به عنوان جایگزین مشاوره پزشکی مستقیم استفاده شود.