انواع فیلتر ها وکارایی آن

انواع فیلتر ها وکارایی آن

چهارشنبه 30 مهر ماه 1399

فیلتر HEPA

این فیلترها از الیاف فشرده شده تشکیل شده اند. این الیاف معمولا از جنس فایبرگلاس ، پوشال، حصیر، پنبه و موادی از این دست تشکیل شده اند. مهمترین عوامل موثر بر عملکرد این فیلتر جنس الیاف و ضخامت آن می باشد.

وقتی که ذرات بسیار کوچک، همراه جریان هوا از میان الیاف فیلتر هپا عبور می‌کنند، به کناره‌ی الیاف گیر کرده و به دام می‌افتند. این در حالی است که جریان هوا با تغییر مسیر خود از فیلتر عبور می‌کند.

فیلتراشعه میکروب زدا UV یا اشعه ماورا بنفش

از UV می توان برای عقیم سازی ذرات هوا در مناطق مختلف زندگی استفاده کرد. بعضی از دستگاه های تصفیه هوا از لامپهای UV استفاده می کنند. آنها دارای واحدی مستقل هستند که با استفاده از یک فن برای عبور هوا ازنور ماورا UV بنفش استفاده می کنند. میزان موفقیت این روش تصفیه هوا متفاوت بوده است. در بعضی از این مطالعات مشخص شده که لامپ UV با واکنش ناقص ذرات آلاینده، این ذرات را به مولکول های ناشناخته و خطرناکی تبدیل می کنند که می توانند سلامتی ما را با تهدیدات جدی رو به رو کنند.

فیلترTi02

نور خورشید باعث جهش گیاهان و(به طور غیر مستقیم) جهش در بدن ما می شود. اما آیا می دانید که نور خورشید می تواند به تمیز کردن چیزها نیز کمک کند؟ در دستگاه های تصفیه هوا که با استفاده از روشی به نام فوتوکاتالیز کار می کنند ، انرژی نور فرایندی را آغاز می کند که انواع آلاینده های هوا را از خنثی و در عوض آنها را به مواد بی ضرر تبدیل می کند. این می تواند برای افرادی که از آسم و آلرژی رنج می برند بسیار مفید باشد. دستگاه های تصفیه هوا با انرژی سبک سلاح دیگری در مبارزه برای هوای تمیزتر و سلامتی هستند.

 

فیلترالکترواستاتیک

اینها فیلترهای آلومینیومی قابل شستشو هستند.هنگامی که هوا از لایه اول فیلتراسیون عبور می کند ، مولکول های هوا در اثر اصطکاک بین هوا و فیلتر بار مثبت می گیرند. مولکول های جدید با بار مثبت هوا هنگام عبور از بقیه فیلترها، جذب آنها می شوند. این فرایند از الکتریسیته ساکن آزاد شده استفاده می کند. این عمل یک شلیک هوا است  از طریق فیلتر هوای شما است که باعث ایجاد بار می شود و ذرات گرد و غبار را در فیلتر به دام می اندازد.

 

 فیلترکربن یا زئولیت

مشابه انواع دیگر فیلتراسیون هوا ، فیلتر کربن روشی است که از یک قطعه کربن فعال برای از بین بردن آلاینده ها و ناخالصی ها استفاده می کند. هر قطعه کربن برای تهیه قسمت وسیعی از سطح طراحی شده است تا به آلاینده ها بیشترین تماس را با محیط فیلتر داشته باشد. یک پوند (454 گرم) کربن فعال شامل مساحت تقریبی 100 هکتار (1 کیلومتر در کیلوگرم) است. این کربن به طور کلی با بار مثبت فعال می شود و برای جذب آلاینده های آب با بار منفی طراحی شده است. از فیلتر کربن معمولاً برای پاکسازی آب استفاده می شود اما در دستگاه های تصفیه هوا نیز استفاده می شود.

 

دو نوع فیلتر کربن در فیلترهای بلوک پودری صنعت فیلتراسیون و فیلترهای فعال شده گرانول وجود دارد. به طور کلی ، فیلترهای بلوک کربن در از بین بردن تعداد بیشتری از آلاینده ها بر اساس افزایش سطح کربن موثرتر هستند.

زئولیت یک ماده معدنی است که معمولاً به عنوان جاذب استفاده می شود. از آلومینیوم ، ترکیبات سیلیکونی هیدراته و اکسیژن تشکیل شده است.

 

این توانایی طبیعی برای به دام انداختن گازهای سمی و بوهایی مانند فرمالدئید ، آمونیاک و مونوکسید کربن دارد. این ماده معدنی بسیار معمول استفاده می شود و در بسیاری از وسایل خانه مانند بستر گربه ، مواد شوینده لباس ، کودها و مکمل های غذایی طبیعی یافت می شود.

زئولیت ها ساختاری متخلخل دارند و این بدان معناست که توانایی به دام انداختن بوی ناخواسته و مولکول های مایع را دارند. زئولیت به طور طبیعی در بیش از چهل کشور وجود دارد و در بیش از ده کشور از جمله ایالات متحده ، بلغارستان ، آفریقای جنوبی و ایتالیا استخراج می شود.

 

اهمیت پیش فیلتر

اگر پیش فیلتر روی دستگاه نبود ، فیلتر True HEPA سو abuse استفاده بیش از حد از ذرات بزرگتر را انجام داده و سریعتر فرسوده می شود. این امر منجر به این می شود که شما هر ساله هزینه بسیار بیشتری را برای تعویض فیلترها صرف کنید. فیلترهای پیش فیلتر برای گرفتن ذرات بزرگ مانند خز مو ، گرد و غبار و مقداری گرده مناسب هستند. وقتی این ذرات به دام افتادند ، فیلترهای دیگر داخل دستگاه تصفیه هوا می توانند در حداکثر سطح کار کنند.

 

فیلتر ازن

ممکن است توسط فیلترهای مولکولی از هوا خارج شود. ژنراتورهای ازن می توانند تقریباً همه باکتری ها ، قارچ ها را از بین ببرند و از سلامت افراد محافظت کنند. آنها یکی از رایج ترین راه ها برای از بین بردن سریع آلودگی ها و بوی های موجود در هوا از خانه ها ، ادارات و حتی اتومبیل ها هستند.

 اگرچه این دستگاه ها می توانند هوا را "شوک" داده و سریع نتیجه دهند ، اما همچنین می توانند برای سلامتی ما خطرناک باشند