وارونگی دما چطوربر کیفیت هوا تأثیر دارد؟

وارونگی دما چطوربر کیفیت هوا تأثیر دارد؟

دوشنبه 14 مهر ماه 1399

وارونگی دما بر آلودگی هوا تأثیر می گذارد زیرا پویایی حرکت هوا را تغییر می دهد. این پدیده زمانی رخ می ‌دهد که یک توده هوای سرد همچون پتویی سطح شهر را می ‌پوشاند و اجازه خروج گازهای سمی یا آلودگی ‌های جوی را نمی ‌دهد، به این ترتیب هوای آلوده در سطح شهر حبس می ‌شود و غلظت آلاینده ها افزایش می یابد و تا زمانی که باران نیاید، هوا گرم‌تر نشود و یا باد مناسبی نوزد، این آلودگی هم از بین نمی ‌رود.

اثرات آلودگی هوا

وارونگی های سطحی باعث تولید مه ، دود و به دام انداختن آلاینده های تولید شده توسط وسایل نقلیه ، آتش سوزی و فعالیت های صنعتی هستند. علاوه بر این ، هیدروکربن ها و اکسیدهای نیتروژن موجود در این آلاینده های محبوس شده توسط نور خورشید به ازن مضر تبدیل می شوند که باعث کاهش کیفیت هوا می شود.

 

دستگاه تصفیه هوا چگونه باعث از بین رفتن آلودگی در محیط های بسته می شود؟

فیلترهای HEPA در محیط های بسته به طور قابل توجهی آلودگی را از بین می برد.

 

آلودگی هوای بیرون یکی از عوامل اصلی ایجاد آلودگی درهوای داخل خانه است – دستگاه های تصفیه هوای جدید با جذب ذرات معلق توسط فیلتر (HEPA) باعث از بین رفتن این آلودگی می شوند.

 

محققان با بررسی  دو هفته ای کیفیت هوا در خانه های بیمارانی که دارای مشکلات تنفسی بودند ، دریافتند که فیلترهای HEPA ذرات ریز را 97/99 درصد کاهش می دهد.

 

ذرات ریز ، که به آن PM2.5 نیز گفته می شود ، ذرات معلق در هوا هستند که اغلب در مناطقی با سطح آلودگی بالا یافت می شوند. اندازه ذرات PM2.5 تقریباً 3 درصد قطر یک واحد موی انسان است. استنشاق این ذرات می تواند منجر به مشکلات تنفسی ، حملات قلبی یا تشدید علائم در بیماران انسداد ریوی مزمن یا آسم شود.

 

درپاییز و زمستان ، با وارونگی دما اغلب هوای سرد و کثیف در پایین ترین ارتفاع از سطح زمین قرار می گیرد - که بدترین هوا را بوجود می آورد.

 

محققان  ریوی در مرکز پزشکی Intermountain می گویند: "یکی از دلایلی که ما می خواستیم در مورد اثربخشی فیلترهای   HEPA  در خانه تحقیق کنیم این است که مردم اغلب می پرسند که برای محافظت از ریه های خود در طی روزهای آلودگی هوا چه کاری می توانند انجام دهند؟"

"ما دریافتیم که فیلتر  HEPA تعبیه شده در دستگاه تصفیه هوامی تواند در صورت بسته بودن پنجره ها در منزل هوای تمیزی را در خانه فراهم کند.

 

مهم است که از کیفیت هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید آگاهی داشته باشید . اگرچه ممکن است هوا در بعضی ازروزهای سال پاک و تمیز به نظر برسد ، اما در سایر قسمت های سال - در هنگام وارونگی های حرارتی - کیفیت هوا پایین تر است.

به چه نکاتی برای خرید دستگاه تصفیه هوا باید توجه داشت؟

انواع دستگاه‌های تصفیه هوا برای متراژ های مختلف عرضه شده‌اند. اتاق‌ها و سالن‌هایی از حدود 30 مترمربع تا 70 مترمربع را می‌توان توسط دستگاه‌های مختلف تصفیه هوا پوشش داد. اما به صورت دقیق‌تر باید گفت مشخصات محدوده‌ی پوشش این دستگاه‌ها براساس مترمکعب بیان می‌شود. این بدان معناست که هر چه میزان دبی هوای دستگاه بالاتر باشد می‌تواند حجم هوای بیشتری را تصفیه کند.

کارکرد دستگاه های تصفیه هوا

در صورت استفاده از تصفیه کننده هوا خانگی، بمنظور جلوگیری از ورود هوای آلوده بهتر است کلیه درب ها و پنجره ها بسته نگه داشته شوند و از پنجره های بدون درز UPVC استفاده شود. همچنین با توجه به وجود ذرات چربی در هوای آشپزخانه ها، بهتر است از قرار دادن انواع دستگاه تصفیه هوا خانگی در مجاورت محیط آشپزخانه منزل خودداری شود تا ذرات چربی باعث انسداد منافذ فیلترهای مختلف دستگاه تصفیه هوای نگردد.
دستگاه های تصفیه هوا خانگی با قابلیت حمل آسان و وزن اندک، بدون اشغال فضای زیادی از محیط و همچنین بدون تولید صدای مزاحم در هنگام استراحت در طول شبانه روز با مصرف برق اندک، هوای آلوده محیط را به هوای سالم تبدیل می کنند. اغلب دستگاه های تصفیه هوا مجهز به تایمر و تنظیم دور اتوماتیک بوده و قابلیت تعریف خاموش و روشن شدن در ساعات مختلف شبانه روز را توسط کاربر امکان پذیر می کند.

ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که در مورد خرید یک دستگاه تصفیه هوا درپاییزامسال تجدیدنظر کنید.