خرید یک تصفیه کننده هوا برای خانه

خرید یک تصفیه کننده هوا برای خانه

پنجشنبه 10 مهر ماه 1399

با توجه به اینکه افراد با تغییر فصل زمان بیشتری را در خانه می گذرانند ، آیا یک تصفیه کننده هوا می تواند ذرات معلق، باکتری و ویروس ها رو از هوا حذف کند ویک لایه محافظتی در برابر انتقال ویروس کرونا ایجاد کند؟

 

این دستگاه ها می توانند نقش مهمی در محافظت از خانواده شما در برابر COVID-19 داشته باشند - خصوصاً وقتی مردم با بیشتر شدن دمای هوای خارج در نیمکره شمالی زمان بیشتری را در خانه می گذرانند.

 

جوزف گاردنر آلن ، دانشیار علوم ارزیابی در دانشگاه هاروارد می گوید: "این یک روش نسبتاً آسان برای دستیابی به هوای پاک در مکانی است که افراد در تماس نزدیک هستند."


با توجه به نقشی که میکرو قطرات موجود در هوا در انتشار COVID-19 دارد ، آیا باید برای خرید یک دستگاه تصفیه کننده هوا قابل حمل در خانه عجله کنید؟

 

پاسخ کوتاه این است: "بستگی دارد."

 

ثابت شده است که ویروس کرونا می تواند به طرق مختلف انتقال پیدا کند . یکی از روشهای انتقال احتمالی شامل ذرات معلق در هوا با برد کوتاه ، قطرات ناشی از سرفه یا عطسه و سطوح آلوده است.

دستگاه های تصفیه هوا قابل حمل می توانند با گرفتن بیشتر این ذرات در فیلتر HEPA و پاکسازی هوا با سرعت حداکثر شش بار در ساعت ، باعث از بین رفتن ویروس در هوا شود. در یک خانه معمولی و بدون تصفیه کننده هوا ، هوا هر دو ساعت یک بار از طریق جریان هوا کاملاً عوض می شود ، که اغلب به کمک سیستم های تهویه مکانیکی در خانه ها انجام می شود.

 

بنابراین ، در شرایط مناسب ، دستگاه های تصفیه کننده هوا قابل حمل یک لایه محافظتی ارائه می دهند.

 

اگر خودتان تنها زندگی می کنید هیچ گونه محافظتی برای کووید 19 احتیاج نیست. (ممکن است شما بخواهید که برای مبارزه با شوره و موی حیوانات خانگی یا دود و گاز های موجود در آشپزخانه این دستگاه را خریداری کنید).

 

اما اگر شما گاهی اوقات میزبان یکی از اعضای خانواده خود هستید که در بیمارستان کار می کند ، یا در حال برنامه ریزی برای بچه دار شدن هستید ، اگر دانشجو دارید و یا جزء افرادی هستید که در مکان های شلوغ رفت و آمد دارد ، بهترین سرمایه گذاری برای کاهش احتمال مبتلا شدن به کووید 19 خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب می باشد.

اینکه دقیقاً تصفیه کننده های هوا تا چه حد به ما کمک می کند قابل بحث است ، اما ریچارد کورسی ، رئیس دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر در دانشگاه ایالتی پورتلند ، مدل هایی از دستگاه های تصفیه هوا را مورد آزمایش قرارداده است و به این نتیجه رسید که این وسیله کمک بزرگی به حذف ذرات معلق و ویروس ها در هوا دارد.

 

چرا برخی از پزشکان معتقدند تصفیه کننده های قابل حمل هوا می توانند ویروس را از بین ببرند؟

 

به این دلیل که فیلترهای HEPA حداقل 99.97٪ از ذرات معلق در هوا را با اندازه 3 میکرون - و حتی ذرات بیشتری در اندازه های کوچکتررا از بین می برند.و فیلتر الپا تا 99.99%  و ذرات معلق در هوا را با اندازه 1 میکرون  حذف می کند.    

 

ویروس ها حدود 1 میکرون برابربا سطح مقطع موی انسان است ، ازطریق مخاط و بزاق آزاد می شود و درمولکول های هوا جاساز می شوند.این ذره ها با خروج از محیط مرطوب نمی تواند زنده بمانند و از طریق فیلتر هپا به راحتی جذب می شوند.

 

البته تصفیه کننده های هوا قابل حمل یک وسیله جادویی نیستند. آنها یک لایه محافظتی برای ما هستند وزمانیکه ویروس ها روی سطوح نشسته باشند حتی دستگاه تصفیه هوا هم کارایی ندارد. "ما می دانیم که ماسک و فاصله اجتماعی هر دو مهم هستند - اما اگر هوای آلوده گسترش پیدا کند ، فاصله 6 فوتی هم ممکن است کافی نباشد."

 

ماسک ها حداقل 50٪ خطرابتلا را کاهش می دهند. یک تصفیه کننده هوای شخصی هم ممکن است 50٪ دیگر را کاهش دهد. تهویه هوا نیزمی تواند باعث کاهش 85٪ یا 90٪ شود. اما اگر ماسک را بردارید ، این درصد افت می کند.

 

نحوه خرید دستگاه تصفیه کننده هوا قابل حمل

به دنبال دستگاه تصفیه هوا با فیلتر HEPA و میزان گردش هوای تمیز یا CADR ، 300 فوت مکعب در دقیقه باشید.بعضی از دستگاه های تصفیه هوا ازن تولید می کنند که برای سلامتی مضر است . برای محاسبه فضای خود و انتخاب گزینه مناسب بهتر است محیط را برحسب متر مکعب اندازه گیری کنید .

 

نحوه استفاده از آن برای بیماران مبتلا

این به شرایط فردی شما بستگی دارد. به طور کلی ، دستگاه تصفیه هوا را نزدیک شخص مبتلا قرار دهید (به عنوان مثال اتاق خواب شخص بیمار COVID-19). علاوه بر ماسک زدن و باز کردن پنجره ها ، یک تصفیه کننده هوا قابل حمل را در اتاق بیمار و یکی نیز در محدوده افراد سالم قراردهید.

 

تنها نکته منفی در مورد تصفیه کننده های هوا هزینه است (علاوه بر هزینه اولیه ، هزینه فیلترهای جایگزین و انرژی نیز باید در نظر گرفته شود). وقتی قصد خرید را دارید ، آن را به عنوان یک وسیله مراقبت های بهداشتی در نظر بگیرید. و به یاد داشته باشید که تصفیه کننده های هوا، مواد شیمیایی ، مواد حساسیت زا و گرد و غبار را نیز از بین می برند.منافعی که این دستگاه برای شما دارد بیشتر از هزینه آن است.برای سلامتی خود و خانوادتان یک دستگاه تصفیه هوای مناسب خریداری نمایید.